Atrakce

Zámek Fryštát :

Empírový zámek Fryštát je jedinečnou památkou svého druhu ve zdejším regionu a představuje opravdový unikát v regionu, který byl původně předurčen k výlučné industrializaci. O této smutné skutečnosti svědčí i fakt, že se zámek Fryštát dochoval pouze jako jediný ze tří honosných zámků, které se na území města nacházely ještě ve 20. století.

Po rozsáhlé rekonstrukci byl zámek roku 1997 otevřen pro veřejnost a vroce 2003 byla návštěvníkům zpřístupněna další část zámku – vedlejší budova „Lottyhaus“. Zájem o návštěvu tohoto karvinského skvostu rok od roku stále stoupá. Návštěvníkům jsou pravidelně pro každou sezonu připravovány novinky a různá zpestření klasických prohlídek historických interiérů.

Koňské projížďky (jedinečná nabídka v celém MS kraji) :

Obzvláště romantici ocení jízdu kočárem taženém nádher­ným koňským spřežením. Pohodlně se tedy usaďte a zaposlouchejte se do klapotu kopyt. Nostalgická projížďka histo­rickým jádrem města vás přenese do starých dobrých časů… Přejeme vám kouzelné zážitky!

Projížďky jsou poskytovány pravidelně na základě pevného kalendáře jízd, který je aktualizován vždy pro každý kalendářní rok již před začátkem sezony, která obvykle trvá od května do konce října. 

Jízdy jsou pravidelně provozovány každý pátek a sobotu, výjimečně i jiné dny. To znamená, že klient má možnost vědět předem, že ve stanoveném termínu v časovém rozmezí od 14 do 17 h bude kočár, pokud zrovna nebude na trase, stát připraven na určeném stanovišti. Tím tato služba představuje jedinečnou nabídku v celém Moravskoslezském kraji.

Hlavní stanoviště je na Masarykově náměstí, přímo v historickém jádru města. Příležitostně v areálu starých lázní – před Společenským centrem Lázní Darkov. Individuální projížďky lze objednat na níže uvedeném kontaktu. Ceny pro individuální objednávky budou stanoveny dohodou mezi objednatelem a klientem v závislosti na místě a času přistavení povozu a podle délky poskytnutí služby.

Zájemci se však mohou především zúčastnit projížděk v rámci předem určeného kalendáře jízd s výhodnějšími cenami podle délky trvání jízd: 1 hodina = 600 Kč; 40 min = 400 Kč; 20 min = 200 Kč. Cena je za kočár a jízdu.

Šikmý kostel sv. Petra z Alkantary - rarita v celém Česku :

Přes svou pohnutou historii, kdy pod kostelem klesla půda o 37 metrů v poměrně krátké době a kdy se kostel vlivem poklesů silně naklonil a vychýlil o 6,8 stupňů na jih, zůstal stát a dnes představuje ojedinělou atraktivitu regionu. Svou šikmostí se tak blíží světoznámé věži v italské Pise a stává se cílem turistů z celého světa.

Mnoho návštěvníků zajímá jeho zvláštní osud, zajímají se o historii nejen kostela, ale i původního města. Mnozí si chtějí vyzkoušet zvláštní pocit, kdy stojíte na rovné zemi a stěny kolem vás doslova padají. Mnozí si nenechají ujít příležitost vyfotit se vedle této tzv. „české Pisy”. Kostelík byl zařazen do České knihy rekordů a kuriozit jako nejšikmější kostel v Česku.

Významný je však také zhlediska historického a duchovního a má stále své nezastupitelné místo pro celou řadu věřících, kteří se sem rádi vracejí. Kostel je reálným dokladem toho, že Karviná-Doly není v žádném případě Bohem zapomenutá krajina a má určitě svou budoucnost.

Kostel svatého Petra z Alkantary byl postaven roku 1736 v barokním slohu. Nechal jej postavit místní šlechtic František Wilhelm Larisch na místě dřevěného kostela svatého Martina, zmiňovaného již v roce 1447. Jelikož v Těšínském Slezsku bylo již svatému Martinovi zasvěceno několik kostelů, byl jako patron nového kostela vybrán svatý Petr z Alkantary. Teprve roku 1759 byl kostel konsekrován biskupem Filipem Gothardem Schaffhotschem z Vratislavi. Jedinečnost chrámu spočívá nejen v jeho historické hodnotě, ale zejména v okolnostech, které stavbu postihly a natrvalo poznamenaly. Po zahájení těžby černého uhlí bylo od roku 1854 pod kostelem vytěženo 27 slojí v celkové mocnosti 46,82 metrů. Ještě počátkem 90. let minulého století hrozilo kostelu zřícení a byl určen k demolici. V letech 1994-1995 proběhla generální oprava a zajištění objektu a kostel se tak znovu zaskvěl.

Kostel sv. Petra z Alkantary, často nazývaný prostě „šikmý kostel”, se nachází v okrajové části města Karviné. Původně byla však tato nynější městská část Karviná-Doly samostatným městem, které se nazývalo Karvinná, a to až do r. 1949, kdy došlo ke sloučení s ostatními obcemi a vzniklo město s jednotným názvem Karviná. Karvinná byla městem s výstavnými domy stejně jako hornickými koloniemi, reprezentativním zámkem Solcou včetně krásného zámeckého parku, byla zde radnice, úřady, pivovar, dva kostely (novější již neexistuje a zůstal jen nynější šikmý kostel), školy, řada kulturních i sportovních zařízení a spousta dalších objektů dotvářejících občanskou vybavenost většího města. Význam Karvinné souvisel především s těžbou uhlí, která ovlivnila vznik dalšího průmyslu a podnítila její celkový rozvoj. Postupně však to, co bylo původně faktorem dynamického rozvoje města, se později stalo jeho zkázou. Bohoslužby se zde konají pravidelně každou neděli a svátek v 9:30.

Zámecký park Boženy Němcové :

Původní zámecký park, nyní park Boženy Němcové, byl založen r. 1804 v anglickém slohu po empírové přestavbě zámku Fryštátu. Park se rozprostírá na ploše 36 ha.

Z doby jeho založení se dochovaly některé stromové aleje a vzácné solitéry. Na ploše pod zámkem stojí vzácný jinan dvoulaločný. Hned vedle bývalých Larischových (zámeckých) koníren stojí mohutný památný strom jasan ztepilý a kousek dál u komunikace vedoucí k restauraci Pod zámkem je další památný strom platan javorolistý, který představuje výraznou krajinnou dominantu. Tyto dva památné stromy jsou jedněmi z celkem 6 vyhlášených na území Karviné. Kromě nich se zde nachází další vzácné dřeviny – borovice černá, zmarličník japonský, liliovník tulipánokvětý, lipová alej, dvě kaštanové aleje a další.

Do parku se vchází známěstí hlavní bránou spojující zámek a kostel. V minulosti se v parku nacházela obora (nyní je zde zookoutek svýběhem pro daňky, srnce a ptactvo; původně se rozkládala na ploše 23 ha a pořádaly se zde panské hony – nejvýznamnější byl za účasti korunního prince Rudolfa r. 1877), konírna, mléčnice, prádelna, lázeň, letohrádek (nyní restaurace, u které se ještě donedávna nacházelo japonské jezírko; podobu původního letohrádku lze spatřit na obrazu „Zahradní koncert“, který se nachází na zámku) a u zdi farního kostela Povýšení sv. Kříže se dosud nachází rodová hrobka Larisch-Mönnichů.

Nyní tento přírodně krajinářský park prochází již několik let rozsáhlou obnovou, jejíž součástí jsou terénní úpravy a modelace, celková revitalizace zeleně a realizace několika zajímavých staveb, z nichž byly již realizovány dětský koutek (ve stylu slovanského hradiště) a Larischův altán a provedena rekonstrukce Larischovy hrobky. Z areálu bývalého soleckého zámku v Karviné-Dolech bylo torzo jiné Larischovy hrobky převezeno a použito na výstavbu zmíněného Larischova altánu. Stejně tak malá fontána se sousoším puttů s delfínem, který se nacházel v bývalém parku soleckého zámku, byl přemístěn do interiéru zámku Fryštátu a jeho kopie se nachází v parku Boženy Němcové poblíž sauny. Další obnova čeká objekt bývalých zámeckých koníren (původně hraběcí stáje postavené pro chov krav a ušlechtilých panských koní), rovněž probíhá rekonstrukce navazujícího rekreačního areálu jezera Loděnice. Přibližně polovinou parku protéká malebný potok Mlýnka, který dotváří příjemnou atmosféru tohoto kouzelného zákoutí jinak velmi temperamentního města. Park, stejně jako historické jádro města a Lázeňský park, je součástí městské památkové zóny.

Areál Jezero Loděnice :

Areál loděnice, který se nachází při slepém rameni řeky Olše v jižní části zámeckého parku (park Boženy Němcové), je v současné době mimo provoz. Probíhá zde celková rekonstrukce. Plánované otevření nového rekreačního areálu s půjčovnou loděk, občerstvením a dalšími možnostmi rekreačně-sportovního vyžití, bude v roce 2010. Stejně jako na ostatních úsecích řeky Olše jsou místa vhodná k rybolovu, tak i zde je možno si zalovit. Jezero patří k povodí Olše jako rybářský revír povodí Olše 3A. Lov je zde povolen celoročně. Po rekonstrukci zde budou k dispozici stojany na kola a WC včetně odpočivných míst.

Muzeum Těšínska :

Výstavní síň Muzea Těšínska v Karviné se nachází v západní části Masarykova náměstí. Pořádají se zde tematicky proměnné výstavy dokumentující historické události zdejšího regionu i celé Moravy a Čech. Muzeum Těšínska, které má sídlo v Českém Těšíně, bylo založeno r. 1948. Navazuje na bohaté muzejní tradice nerozděleného Těšína, kde bylo otevřeno nejstarší muzeum v historických zemích České koruny. Po rozdělení města v r. 1920 zůstalo na území Polska. Nyní spravuje Muzeum Těšínska deset poboček, jejichž sbírkový fond svou ucelenou kolekcí a historickou a dokumentární hodnotou patří k nejvýznamnějším vČesku (např. kolekce těšínských stříbrných krojových šperků a krojů patří mezi největší sbírky u nás). Muzejní knihovna uchovává rozsáhlý fond silesiak a soubor Tranoscií těšínského rodáka Jiřího Třanovského (1592–1637). 

Lázně Darkov - wellness centra :

Věhlasné karvinské Lázně Darkov jsou založené na mimořádném přírodním bohatství jodobromové vody zvané solanka. Pro uspokojení poptávky nejenom po léčebných a rehabilitačních pobytech, ale i relaxačních a wellness, byla zde nově zřízena Centra regenerace a Svět vitality. Zde se návštěvníci a klienti lázní mohou těšit na ojedinělé procedury a komfort dostupný úplně pro každého. Přijeďte a vychutnejte si klidné prostředí, vstřícný personál, příjemné posezení slázeňskými specialitami a hlavně se nechte hýčkat.

Archeopark v Chotěbuzi :

Přestože tato atraktivita není přímo v Karviné, uvádíme ji v celkovém přehledu karvinských zajímavostí zvláště pro její nadregionální význam (národní kulturní památka) a proto, že částečně zasahuje na území Karviné-Louk. Archeopark se postupně buduje v místě, kde od poloviny 8. do 11. století stávalo opevněné slovanské hradiště, v němž žili naši předkové. Vzhledem k zajímavým nálezům z dob původního osídlení patří lokalita k významným archeologickým místům, kde stále ještě probíhá archeologický průzkum.

Budovaný archeopark je jedinečnou replikou hradiště, kdy byly při stavbě použity výhradně dobové materiály a postupy. V současné době je dokončena vstupní brána archeoparku s věží a mostem, čelní komorová hradba, palisáda obklopující celou akropoli a tři obytné objekty. Výstavba bude pokračovat až do roku 2012. Již nyní zde může návštěvník získat představu o každodenním životě našich předků v minulosti. Zvláště oblíbené jsou doprovodné akce, při kterých jsou živě předváděny ukázky ze života starých Slovanů.

Letní koupaliště :

Oblíbeným místem mnoha lidí, především dětí, pro trávení volného času v letních slunečných dnech je městské koupaliště, které se nachází v Karviné-Novém Městě. Milovníci sluníčka a vodních her se zde mohou osvěžit ve velkém a malém bazénu, těm nějmenším je kdispozici brouzdaliště. Návštěvníci zde nemusí jen příjemně relaxovat, ale trochu si i zasportovat - mohou si zahrát plážový volejbal, prostor je zde i pro další míčové sporty, badminton i stolní tenis. Děti potěší různé tradiční atrakce jako prolézačky, klouzačky, pískoviště, kolotoče včetně nepostradatelného toboganu. Ve večeních hodinách probíhá aerobik.